RIPLEY COUNTY ELECTION INFORMATION

Federal Offices (County Wide Voters)

United States President-Elected every 4 years

Governor-Elected every 4 years

Attorney General-Elected every 4 years (Not on the Primary Ballot-Elected at the Party Convention then put on the General Ballot only)

Superintendent of Public Instructions-Elected every 4 years (Not on the Primary Ballot-Elected at the Party Convention then put on the General Ballot only)

United States Representative in Congress-Elected every 2 years-Ripley County 9th District

Ripley County 67th & 68th & 69th Districts for State Representatives-Elected every 2 years-Only voters of the applicable district vote for this position

All of the above file for candidacy at the State Office

Elected Officials within Ripley County

Assessor-Elected every 4 years

Shawna Bushhorn (term ends 12/31/14)

 

Auditor-Elected every 4 years

William Wagner (term ends 12/31/14)

 

Circuit Court Judge-Elected every 6 years-Files at the State Office

Carl Taul (term ends 12/31/14)

 

Clerk-Elected for 3 years in 2008-following elections will be for a 4 year term

MaryAnn McCoy (term ends 12/31/16)

 

Coroner-Elected every 4 years

Ron Buchanan (term ends 12/31/16)

 

Prosecuting Attorney-Elected every 4 years-Files at the State Office

Richard Hertel (term ends 12/31/14)

 

Recorder-Elected for 3 years in 2008-following elections will be for a 4 year term

Ginger Bradford (term ends 12/31/16)

 

Sheriff-Elected every 4 years

Tom Grills (term ends 12/31/14)

 

Superior Court Judge-Elected every 6 years-Files at the State Office

James B. Morris (term ends 12/31/14)

 

Surveyor-Elected every 4 years

Jeff French (term ends 12/31/14)

 

Treasurer-Elected every 4 years

Amy Copeland (term ends 12/31/16)

 

County Commissioner-District 1-Elected every 4 years

Robert C. Reiners (term ends 12/31/14)

 

County Commissioner-District 2-Elected every 4 years

Mark Busching (term ends 12/31/16)

 

County Commissioner-District 3-Elected every 4 years

Gary Stutler (term ends 12/31/16)

 

County Council-District 1-Elected every 4 years

Juanita Kaiser (term ends 12/31/14)

 

County Council-District 2- Elected every 4 years

Dephane Smith (term ends 12/31/14)

 

County Council-District 3-Elected every 4 years

William McDonald (term ends 12/31/14)

 

County Council-District 4-Elected every 4 years

Edward Armbrecht (term ends 12/31/14)

 

County Council At Large-Elected every 4 years-Voted by entire county (term ends 12/31/16)

Bill Warren

Brenda Wetzler

Mark Horstman

City of Batesville

Mayor (term ends 12/31/15)

Rick Fledderman

 

Clerk/Treasurer (term ends 12/31/15)

Ronald Weigel

 

City Council-District 1 (term ends 12/31/15)

Derrick Cox

 

City Council-District 2 (term ends 12/31/15)

Kevin Chaffee

 

City Council-District 3 (term ends 12/31/15)

Bob Narwold

 

City Council-District 4 (term ends 12/31/15)

Beth Meyers

 

City Council-At Large (term ends 12/31/15)

Gene Lambert

 

City Judge (term ends 12/31/15)

John Kellerman

Town of Holton-Elected every 4 years per ordinance of 2006-Must reside in town of Holton

Clerk/Treasurer (term ends 12/31/16)

Gretchen Moore

 

Town Council-At Large (term ends 12/31/16)

Angi Farrell

Andrew Stratton

Paul Hughes

Town of Milan-Elected every 4 years-Must reside in town of Milan

Clerk/Treasurer (term ends 12/31/15)

Gladys M. Moody

 

Town Council-At Large (term ends 12/31/15)

Robert L. Branigan

Paul Hildebrand

Matt Huffman

Town of Napoleon-Elected every 4 years-Must reside in town of Napoleon

Clerk/Treasurer (term ends 12/31/15)

Karen Rohlfing

 

Town Council-At Large (term ends 12/31/15)

Tim Brancamp

John K. Snyder

Bill Vankirk

Town of Osgood-Elected every 4 years per ordinance of 2006-Must reside in town of Osgood

Clerk/Treasurer (term ends 12/31/16)

Tamara Wilhoit

 

Town Council-At Large (term ends 12/31/16)

Vickie (DeeDee) Holliday

Norman Kappes

Linda Krinop

Town of Sunman-Elected every 4 years-Must reside in town of Sunman

Clerk/Treasurer (term ends 12/31/15)

Kristina Schneider

 

Town Council-At Large (term ends 12/31/15)

Harvey Dobson

Wayne Jenner

Jared Wolf

Town of Versailles-Elected every 4 years-Must reside in town of Versailles

Clerk/Treasurer (term ends 12/31/15)

Kiersten Libby

 

Town Council-At Large (term ends 12/31/15)

John Holzer

Steve Mathes

Sue Meisberger

 

Town Judge (term ends 12/31/15)

Cheryl Richmond

Township Trustees and Township (Advisory) Boards (term ends 12/31/14)

Adams Township Trustee

Ed Gindling

 

Adams Township (Advisory) Board

E. George Ammerman

Douglas H. Smith

W. Paul Voss

 

Brown Township Trustee

Kenneth Copeland, JR.

 

Brown Township (Advisory) Board

Kenneth L. Demaree

Janice Linkmeyer

Scott Stutler

 

Center Township Trustee

Brenda Warren

 

Center Township (Advisory) Board

Carolyn Carpenter

Ruth J. Hughes

Donna Linville

 

Delaware Township Trustee

Paul A. Hardy

 

Delware Township (Advisory) Board

James M. Grigsby

Harold Turner

Robert Workman

 

Franklin Township Trustee

Mike Kissell

 

Franklin Township (Advisory) Board

Marie Eisert

Norma Newton

Mark Riehle

 

Jackson Township Trustee

Annette Pindell

 

Jackson Township (Advisory) Board

Larry Abplanalp

Jack Schuerman

Jane Ann Vankirk

 

Johnson Township Trustee

Toni Halcomb

 

Johnson Township (Advisory) Board

Carol Holzer

Marilyn Hunt

Raymond Sanders

 

Laughery Township Trustee

Saundra Nobbe

 

Laughery Township (Advisory) Board

Douglas Amberger

Helen Ellinghausen

Mary E. Mays

 

Otter Creek Township Trustee

Cynthia Melton

 

Otter Creek Township (Advisory) Board

Matthew McNew

Janine Stratton

Ray Tucker

 

Shelby Township Trustee

Stacy Schmaltz

 

Shelby Township (Advisory) Board

John Meisberger

Phillip Morgan

Bert Samples

 

Washington Township Trustee

Jeff Poole

 

Washington Township (Advisory) Board

Michael Alloway

Kimberley Johnson

Emily Voss

 

Batesville School Corporation-Elected every 2 years with a 4 year term-Entire Batesville School corporation votes all districts

Chris Lowery, President (term ends 12/31/16)

Wanda Linkel, Secretary (term ends 12/31/14)

Ray Call (term ends 12/31/14)

Dr. Stephen Stein (term ends 12/31/14)

Cindy Blessing (term ends 12/31/16)

 

Jac-Cen-Del School Corporation-Elected every 2 years with a 4 year term-Entire Jac-Cen-Del School corporation votes all districts

Kathy Dickman, President (term ends 12/31/14)

Deanna Young, Vice President (term ends 12/31/14)

Phillip S. Mohr, Secretary (term ends 12/31/14)

Stephen Huntington (term ends 12/31/16)

Travis Neal (term ends 12/31/16)

 

Milan School Corporation-Elected every 2 years with a 4 year term-Entire Milan school corporation votes all districts

Timothy Tuttle, President (term ends 12/31/14)

Gregory Lewis, Vice President (term ends 12/31/14)

Randy Kirk, Secretary (term ends 12/31/14)

Edward (Ted) Amberger (term ends 12/31/16)

Jason Honeycutt (term ends 12/31/16)

 

South Ripley School Corporation-Elected every 2 years with a 4 year term-Entire South Ripley School corporation votes all districts

Tim Taylor, President (term ends 12/31/14)

Randel McIntosh, Vice President (term ends 12/31/16)

Becky Turner, Secretary (term ends 12/31/14)

Robert Garcia (term ends 12/31/14)

Jim Miller (term ends 12/31/14)

Carol Holzer (term ends 12/31/16)

Jeff Cornet (term ends 12/31/16)

 

Sunman-Dearborn School Corporation-Elected every 2 years with a 4 year term-Entire Sunman-Dearborn School corporation votes all districts

Jeff Lyness, President (term ends 12/31/14)

Michael Norman, Vice President (term ends 12/31/14)

Brandon Burress, Secretary (term ends 12/31/16)

Joyce Huffman (term ends 12/31/14)

Glenn Scholl (term ends 12/31/14)

Joe Graf (term ends 12/31/16)

John McKay (term ends 12/31/16)

 

Milan and Jac-Cen-Del School Boards on Primary Ballot only-If voter is 17 at the primary election and will be 18 on the general election day, they can vote for all candidates at the primary election except for school board members

Return to Voter Registration